Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan odnośnie uzależnienia wynagrodzenia od kwalifikacji zawodów medycznych, które zostało przedstawione podczas posiedzenia Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych w Warszawie. 

W czasie posiedzenia uruchomiono również procedurę konsultacji dotyczącej  zmianom Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu z dnia 8.06.2017r.. Kolejne posiedzenie dotyczące jej procedowania zaplanowane jest na 29 listopada. Będzie to trzecie posiedzenie na którym przedstawiane są stanowiska central związkowych.

W czasie spotkania stanowisko dotyczące pielęgniarek i położnych w imieniu Forum Związków Zawodowych przedstawiła jego przewodnicząca Dorota Gardias i przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Stanowisko strony Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan odnośnie uzależnienia wynagrodzenia od kwalifikacji: 

Postulujemy, żeby uzależnienie wynagrodzenia od kwalifikacji uwzględniało kontekst pracodawcy. Zrozumiałe jest wyższe wynagrodzenie np. dla lekarza specjalisty niż lekarza w trakcie specjalizacji, o ile ta specjalizacja jest zgodna z profilem wykonywanej pracy i przekłada się na większą efektywność i/lub jakość opieki nad pacjentem. Jeśli jednak miałoby być tak, że każda specjalizacja, certyfikat umiejętności, czy kurs specjalistyczny, także te, które nie są zgodne z profilem obowiązków pełnionych przez personel medyczny u danego pracodawcy miałyby się przekładać na wyższe wynagrodzenie tego personelu, to wygra jedynie rynek szkoleń, a przegra system i pacjent, którzy zapłacą (budżet państwa, podatki) za kompetencje niewykorzystywane w praktyce. Zwracamy również uwagę na to, że nie każdy dowód na podnoszenie kwalifikacji (dyplom kursu/szkolenia) w równy sposób przekłada się na korzyść dla pacjenta i/lub systemu w postaci wyższej efektywności i/lub jakości sprawowanej opieki. 

Podsumowując, jesteśmy za uzależnieniem wynagrodzenia od kwalifikacji wykorzystywanych u danego pracodawcy z dodatkowym zastrzeżeniem, że nabyte kwalifikacje powinny w znaczący sposób podnosić jakość i/lub efektywność opieki nad pacjentem. Postulujemy również uzgadnianie z pracodawcą kierunków rozwoju kwalifikacji. 

 Odnosząc się do koncepcji dwóch źródeł finansowania wzrostu wynagrodzeń dla personelu pielęgniarskiego zwracamy uwagę na to, że niezachowanie proporcji wzrostu wynagrodzeń w jednej grupie zawodowej w porównaniu z innymi grupami zawodowymi personelu medycznego wpłynie na zwiększenie presji płacowej w całej branży. Dostrzegamy w tym nieuzasadnione ryzyko dla całego systemu opieki zdrowotnej. Sądzimy, że biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek w ostatnich latach, możliwe jest zachowanie proporcji w zakresie fluktuacji wynagrodzeń personelu medycznego.